تبلیغات
نیروی هوایی ایران (iranianairforce) - آشنایی با اختصاصی ترین هواپیمای جهان Air Force One

آشنایی با اختصاصی ترین هواپیمای جهان Air Force One

سه شنبه 16 آذر 1389 09:37 ب.ظ   نویسنده : صمد      

نمایی كلی از Air Force One :
Air Force One یا نیروی هوایی یك به هواپیمای كنترل ترافیك هوایی كه حامل رییس جمهور ایالات متحده است اطلاق میشود كه این بر خلاف تصور عموم است كه فكر میكنند Air Force One یك هوایی عادی به مانند هواپیماهای دیگر است (البته به طور عمومی هر هواپیمایی كه حامل رییس جمهور آمریكا باشد به آن Air Force One میگویند) . در سال1990 رییس جمهور ایالات متحده درخواست دو هواپیمای وی‍ژه و شدیدا سفارشی شده بوئینگ747 سری200 بی Boeing 747-200B را كه باید بر طبق ساختار مورد نظر نیروی هوایی(طرح VC-25A)باشد برای جا به جایی رییس جمهور ایالات متحده را داد دو هواپیما با توجه به طرح درخواست شده با شماره های 28000 و 29000 ساخته شد . این هواپیما در اختیار رییس جمهور ایالات در طول مدت در اختیار داشتن این سمت و این دو هواپیماد تنها برای جا به جایی شخص رییس جمهور آمریكا است و نیروی هوایی آمریكا مامور استفاده و نگهداری از این دو هواپیما برای رییس جمهور آمریكا است . هواپیماهای VC-25A یا همان نیروی هوایی Air Force One حال حاضر امكان پرواز تا مسافت 12600 كیلومتر بدون سوخت گیری را دارد و ظرفیت حمل 70 مسافر را هم دارد . قبل از آنكه هواپیماهای طرح VC-25A در اوایل دهه1990 میلادی به عنوان نیروی هوایی یك وارد خدمت شوند هواپیماهای VC-137 كه دو هواپیما بوئینگ707 سری 320 بی Boeing 707-320B با شماره های 26000 و 27000 از سال1962 به عنوان نیروی هوایی یك خدمت میكردند . نگهداری و استفاده از این دو هواپیما توسط یك گروه نظامی به نام گروه جا به جایی رییس جمهور كه قسمتی از اسكادران 89 یگان فرماندهی ترابری هوایی نیروی هوایی آیالات متحده واقع پایگاه هوایی اندروز واقع در كمپ اسپرینگز ایالت مریلند هستند انجام میگیرد . رییس جمهور آمریكا اغلب از هلیكوپتر سیكورسكی VH-3D تفگنداران دریایی آمریكا كه Marine One نامگذاری شده برای رفت و آمد بین كاخ سفید و پایگاه هوایی اندروز استفاده میكند . از زمانیكه طرح نیروی هوایی یك شروع شد این طرح به عنوان سمبل و نماد قدرت و شخصیت رییس جمهور آمریكا به عنوان نماینده كشور و مردم آمریكا شناخته میشود .
مشخصات عمومی Air Force One :
نیروی هوایی یك استفاده میشود با نمونه اصلی خود از نظر ساختار و ویژگی و امنیتی تفاوت زیادی دارند . هواپیمای Air Force One از نظر ظاهری شبیه بوئینگ747 است ولی ساختار آن برای انجام وظایف خود تغییر كرده و دارای 3 طبقه و مساحت فضای داخلی شامل قسمتهای گوناگون هواپیما370 متر مربع هستش و پایین ترین طبقه هواپیما برای حمل وسایل مثل وسایل و چمدان و غدا و سایر وسایل مورد نیاز مورد استفاده قرار میگیرد و تا2000 كیلوگرم غداهای مختلف میتواند در محفظه های مخصوص شامل یخچالها و سردخانه نگهداری و حمل شود و آشپزخانه های Air Force One امكان آماده كردن و پذیرایی همزمان از 100 نفراز مسافران هواپیما رادارند و منطقه اصلی هواپیما طبقه دوم هواپیما است و تجهیزات ارتباطی و هدایتی و ناوبری هواپیما و ... در طبقه اول هواپیما مستقر هستند . در هواپیمای Air Force One یك بخش پزشكی هم وجود دارد این بخش درمانی شامل تخت بستری بیماران و امكانات درمان اورژانسی و یك داروخانه كامل شامل تمام ملزومات پزشكی وجود دارد و در هر پرواز چندین دكتر همراه رییس جمهور هستند. در هواپیمای Air Force One قسمتهای مزا و جداگانه برای مهمانان مثل روزنامه نگاران و پرسنل مختلف پروازی و كارمندان قسمت امنیتی مقامات ارشد و شخص رییس جمهور وجود دارد و در بخش مروبط به رییس جمهور یك اتاق ویژه برای استراحت و یك دفتر كار اختصاصی به همراه یك بخش برای ورزش در كنار یك سرویس كامل بهداشتی و حمام وجود دارد . بخشهای مخصوص رییس جمهور در امتداد یك كریدور طولانی در سمت راست هواپیما قرار دارد مسافران هواپیما میتوانند از سه در برای ورود و خروج استفاده كنند و دو در یكی در جلوی هواپیما و دیگری در میانه های هواپیما و سومین در قسمت منطقه میانی جلوی هواپیما مثل هواپیماهای بوئینگ747 كارگو قرار دارد به همراه چند در مخفی دیگر كه در مواقع ضروری از آنها استفاده خواهد شد . در Air Force One یك سیستم مخابراتی پیشرفته و گسترده شامل85 تلفن و 19 وسیله ارتباطی تصویری وجود دارد كه امكان ردگیری و شنود و یا اختلال در آنها به دلیل ضریب امنیتی بالای آنان غیر ممكن است . دكوراسیون و مبل و میز و صندلیهای مختلف همگی دست ساز هستند و توسط بهترین نجاران ساخته شده اند . از هواپیمای Air Force One به عنوان مركز فرماندهی ارتش در هنگام حوادثی مثل حمله اتمی سایر كشورها و یا هر گونه درگیری با كشورهای دیگر استفاده میشود و رییس جمهور میتوانند مستقیما با نیروهای ارتش در ارتباط باشد و دستورات لازم را به واحدهای مختلف دهد و یا در كنفرانسهای صوتی و تصویری با مقامات مختلف شركت كند . در این هواپیما اقدامات زیادی برای حفظ امنیت هواپیما شامل امكان افزودن امكان سوخت گیری هوایی و امكانات ضد موشكهای ضد هواپیما وجود دارد و طول سیم های بكار رفته در Air Force One 383 كیلومتر است و تمام سیمها با پوشش مخصوصی برای مقاوم بودن در برابر تششعات الكترومغناطیسی و هسته ای عایق شده اند . در هواپیما امكانات دیگری مثل مجهز بودن به جنگ الكترونیكیا همان ECM برای از كار انداختن رادار دشمن و امكانات دیگری برای فریب دادن موشكهای حرارت یاب دشمن در نظر گرفته شده است و این تنها بخشی از امكانات Air Force One بود و امكانات دیگر به دلایل امنیتی فاش نشده است .

 

استفاده از هواپیمای بوئینگ707 بعنوان Air Force One :
با شروع دوران رییس جمهوری جان اف كندی ورود هواپیماهای جت به ناوگان Air Force One آغاز شد . در سال1962 جان اف كندی یك هواپیمای دور پرواز سفارشی شده بوئیگ707 را به ناوگان Air Force One اضافه كرد این هواپیما با شماره 26000 به خدمت گرفته شد كه لقبSAM26000 را به این هواپیما دادند و SAM مخفف Special Air Missions است . از دیگر اقدامات جان اف كندی دعوت از ریموند لویی طراح مطرح صنعتی برای طراحی یك نمای بیرونی ویژه و متفاوت از سایر هواپیما بود و ریموند لویی از یك رنگ آبی روشن و طرح سفید رنگ استفاده كرد كه واژه United States of Americaبروی بدنه آن و پرچم آمریكا بروی دم هواپیما نقاشی شده بود را برای این هواپیما انتخاب كرد و كندی از ریموند لویی درخواست كرد كه نشان رییس جمهور آمریكا را هم به بدنه هواپیما اضافه كند و لویی این نشان را در دماغه هواپیما قرار داد .این رنگ آمیزی تا به امروز مورد استفاده قرار میگیرد . در اواخر ژوئن 1983 كندی اولین مسافرت خود را با هواپیمای SAM2600 با رنگ آمیزی جدید به برلین انجام داد و از آنجا به ایرلند سفر كرد و بعد از آن این هواپیما ركورد سریعترین پرواز میان واشنگتن و مسكو را به نام خود ثبت كرد . در22 نوامبر سال1963رییس جمهور كندی با استفاده از SAM2600 به دالاس و تكزاس سفر و نزدیك بعد الظهر همان روز ترور شد و بدن رییس جمهور فقید همان روز توسط SAM2600 به واشنگتن بازگردانده شد ولی SAM2600 همچنان وظیفه جا به جایی رییس جمهور را بر عهده داشت و سفرهای تاریخی زیادی به مانند سفر ریچارد نیكسون به چین و روسیه در سال1972 با این هواپیما انجام شد و بعد از آن با ورود یك فروند دیگر از هواپیمای بوئینگ707 و نامگزاری این هواپیما به SAM2700 هواپیمای SAM2600 به عنوان پشتیبان در خدمت Air Force One بود و وظیفه جا به جایی رییس جمهور بر عهده SAM2700 واگذار شد .انتخاب رسمی نام Air Force One :
در سال1974 وقتی نیكسون از سمت خود استعفا داد به پایگاه هوایی اندروز كه محل نگهداری هواپیما مخصوص رییس جمهور ایالات متحده بود رفت و نام Air Force One را برای هواپیماهای رییس جمهور آمریكا پیشنهاد داد و فورد رییس جمهور جدید آمریكا این نام را قبول كرد و از تاریخ نام Air Force One به طور رسمی بكار گرفته شد و عبارت Air Force One روی هواپیماهای رییس جمهور امریكا درج شد . و هواپیمای sam27000 تا مدت طولانی همچنان در خدمت Air Force One بود توسط اشخاصی به مانند فورد/جیمی كارترو جورج بوش پدر مورد استفاده قرار گرفت و در ابتدای دهه 1990 از خدمت خارج و بعنوان هواپیمای ذخیره تا سال 2001استفاده میشد .


استفاده از بوئینگ747 بعنوان Air Force One :
در سال1990 اولین هواپیمای بوئینگ747 بعنوان Air Force One با شماره 28000 وارد خدمت شد و از طرف جرج بوش پدر مورد استفاده قرار گرفت و بعد از ان بوئینگ747 دیگری با شماره 29000هم به ناوگان Air Force One اضافه شد و این دو هواپیما تا سال2010 همچنان در این پست مشغول انجام وظیف خواهند بود .

منبع:
http://aerospacetalk.com/forum/viewtopic.php?t=3361

برچسب ها: آشنایی با اختصاصی ترین هواپیمای جهان Air Force One ، اختصاصی ترین ، هواپیمای ، جهان ، Air ، Force ، One ،
آخرین ویرایش: - -
دیدگاه ها ()
جمعه 17 خرداد 1398 09:33 ب.ظ

Hi there, You've done a great job. I will certainly digg it and personally suggest to my friends. I'm confident they will be benefited from this website.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

درباره وبلاگ


  • نیروی هوایی ایران موشك كروز شهاب 3 موشك های ضد كشتی بم اتمی موشك ساحل به در یا هلی كوپتر و ناو های جنگی واسلحه و تانك و اف14 واف 16 و اف 22 و اف 35 و..میگ 31 و میگ 29 و ..

نویسندگان

  • صمد(357)

    علیرضا(12)