تبلیغات
نیروی هوایی ایران (iranianairforce) - موشک ضدکشتی ایرانی

موشک ضدکشتی ایرانی

پنجشنبه 5 دی 1387 08:10 ب.ظ   نویسنده : صمد      


خانواده موشکهای ضد کشتی ساخت ایران

تصویر

موشک ضدکشتی نور (C-802) در حال شلیک از ساحلی در نزدیکی بندر عباس
موشک ضدکشتی C-701
موشک ضدکشتی C-701 (کوثر ) موشکی است سبک وزن،  و با طول 2.5 متر که تقریبن کمتر از نصف وزن برادر بزرگتر خود یعنی C-801 سنگینی دارد. قطر موشک C-701 نیز به همین نسبت نازک‏تر از C-801 می‏باشد. برد موثر C-701  به بیش از 15 کیلومتر می‏رسد ودو نوع سیستم هدایت پذیری برای این موشک ساخته شده است: یکی «شلیک کن و فراموش کن» و دیگر «هدایت‏پذیری تلویزیونی» که «سیستم هدایت پذیری حساس به اشعهء مادون قرمز یا IR» به همراه «رادار جستجوگر موج میلیمتری» را می‏توان جایگزین سیستم هدایت تلویزیونی نمود.

تصویر
سیستم دفاعی فالانکس (Phalanx) به راحتی قادر است موشکهایی نظیر C-701، C-801 ، C-802 و اگزوسه را هدف قرار دهد

این موشک دارای سیستم ضدپارازیت نیز می‏باشد. این موشک بسیار به مدلهای اولیۀ موشک آمریکایی ماوریک شباهت دارد؛ با این حال بر خلاف موشک هوا به زمین ماوریک، C-701 را می‏توان از عرشهء کشتی‏های جنگی و ساحل دریا به سمت شناورهای دشمن شلیک نمود:

تصویر

موشک ضدکشتی چینی C-701 برای اولین بار به سال 1998 در نمایشگاه هوافضا ژوهای به نمایش عموم گذاشته شد. چینی‏ها نمونهء مجهز به جستجوگر رادار (البته نه رادار موج میلیمتری) را با نام C-701R ساخته و عرضه کرده‏اند. سرعت كروز پائین و دقت اندک این موشک، چینی‏ها را به سمت ساخت نمونهء کامل‏تر و بهتر این موشک هدایت نمود که منجر به ساخت موشکهای C-801 و C-802 گردید.

موشک ضدکشتی C-801
موشک C-801 در چین با نام YJ-1 و YJ-8 یا Ying Ji به معنی عقاب ضربتی یا Eagle Strike و در ناتو با کد CSS-N-4 SARDINE شناخته می‏گردد. این موشک را می‏توان از عرشهء انواع شناورهای جنگی، زیردریایی‏ها و ساحل دریا شلیک نمود. موشکهای C-801 و C-802 بر خلاف نسل قبل موشکهای ضدکشتی چینی که برگرفته از موشکهای قدیمی دههء 1950 روسی استیکس یا SS-N2 بودند، به نمونه‏های غربی موشکهای ضدکشتی نظیر هارپون و اگزوسه شباهت فراوان دارند. بنا به نظر کارشناسان پنتاگون، موشک C-801 بر اساس موشک فرانسوی AM39 موسوم به اگزوسه طراحی و ساخته شده است.

تصویر
قطر و ابعاد ظاهری موشک C-802 به اگزوسه شباهت بسیاری دارد

موشك C-801 یا YJ-1 در پاسخ به نیاز نیروی دریایی جمهوری خلق چین جهت دراختیارگیری یك موشك ضدكشتی در ابعاد كوچك طراحی و ساخته شد. C-801 از روی موشك ضدكشتی فرانسوی اگزوسه (Exocet) كپی برداری شده است؛ هرچند از فاصلة نزدیكتر، در طول، قطر و همچنین سطوح كنترلی، شباهت بیشتری به موشك ضدكشتی آمریكایی هارپون (Harpoon) پیدا می‏كند. (اگرچه هارپون از نظر اندازه حدود 80 درصد موشك چینی است) پس از 8 سال تحقیق و پژوهش، به تاریخ سپتامبر 1985، آزمایشات نهایی موشك C-801 به انجام رسیدند و شش فروند از این موشكها، به اهداف مورد نظر خود اصابت كردند. طراحی نهایی موشك در سال 1987 به انجام رسید و C-801 به عنوان دومین نسل از موشكهای ضدكشتی ساخت چین وارد خدمت گردید.

تصویر
موشک ضدکشتی C-801 را می توان از طریق انواع شناورها و زیردریایی ها شلیک نمود

موشك C-801 از روی عرشة انواع شناورهای جنگی و قایق‏های تندرو، زیردریایی ها، قایق‏های گشت دریایی و ناوشكن ها قابل شلیك است و می‏تواند اهدافی از قبیل ناوشكن ها یا ناوچه های گشتی دشمن را مورد تهدید قرار دهد. در نیروی دریایی جمهوری خلق چین، زیردریایی‏های كلاس سانگ (Song-class) و هان (Han-class) به C-801 تجهیز شده‏اند. همچنین نوع دگرگون شده‏ای از زیردریایی كلاس رومئو (Romeo-class) به 6 فروند C-801 مجهز می‏شود.

فاز نهایی هدایت پذیری موشك، به وسیلة سیستم رادار مونوپالس با ویژگی مقاومت پذیری بالا در برابر اغتشاشات الكترونیكی انجام می‏پذیرد. یك سیستم رادیویی ارتفاع‏سنج بسیار دقیق، به موشك این امكان را می‏دهد تا جهت مصون ماندن از شناسایی رادارهای دشمن، در كمترین فاصله از سطح دریا پرواز نماید. سرجنگی موشك از نوع دارای پوشش حفاظتی یا Semi-Armor طراحی شده است تا موشك پس از اصابت بتواند اندكی به درون شناور دشمن نفوذ كرده و سپس سرجنگی منفجر گردد. این سرجنگی همچنین به صورت تركشی چندتكه شونده ضدنفرات نیز عمل می‏كند. میزان تخریب سرجنگی موشك، بستگی به سرعت برخورد و انرژی جنبشی آن دارد. برای مثال در طی آزمایشات نهایی موشك، یكی از موشكها موفق شد یك كشتی 10 هزار تنی را غرق نماید. این موشك چندمنظوره را می‏توان با اندكی تغییرات بر روی انواع گوناگونی از پرتابگرها نظیر كشتی‏ها، هواپیماها و وسائل نقلیة موتوری (نظیر كامیون یا وانت) نصب نمود.

نمونة پایة موشك ضدكشتی C-801 بسته به درخواست مشتری، در سری‏ها و انواع گوناگونی تغییر یافته و تولید شده است:

* موشك C-801A
موشكی که اساسن برای هدف قرار دادن کشتی ها طراحی شده است. این موشک مجهز به بالچه های تا شونده، سیستم نیمه خودکار جهت تست مکان هدف، پرواز بالستیک به بسته به نوع پرتابگر، و برخی تکنولوژی های جدید در هدفگیری می باشد تا نیاز به حمل تعداد زیادی از این موشک توسط کشتی های جنگی لازم نگردد.

* موشک C-802
این موشک که بر اساس C-801 طراحی شده است، یک سلاح ضدکشتی ساحل پرتاب (ساحل به دریا) و زیردریایی پرتاب می باشد که از یک موتور توربوجت کوچک به جای راکت سوخت جامد بهره می‏برد و در صورت بهره گیری از سه بالچۀ تا شونده، قادر است به برد نهایی 120 کیلومتر دست یابد.

تصویر
موشک ضدکشتی C-802 ، یک سلاح ضدکشتی ساحل پرتاب است

چینی‏ها، فاز نخست آزمایش موشک جدید ضد زیردریایی Yingji-8 (نام چینی C-801 یا YJ-8) را در اوایل سال 1997 آغاز کردند. منابع تایوانی اعتقاد دارند که این موشک گونۀ کپی برداری شده و تغییر یافتۀ موشک فرانسوی اگزوسه (Exocet) بوده و دقت برخورد آن، بالاتر از موشکهای موجود در نیروی دریایی چین می‏باشد. از ویژگی‏های فنی موشک YJ-8 اطلاعات مبهمی وجود دارد و گمان می‏رود مشخصات فنی آن، مشابه موشکهای C-801 و C-802 باشد.

ایران و موشکهای ضدکشتی ساخت چین
در طول جنگ ویرانگر 8 ساله ایران و عراق، عراقی‏ها از سال دوم جنگ، اقدام به خریداری و استفادۀ بسیار گستردۀ موشکهای فرانسوی ضدکشتی اگزوسه (AM39) کردند. این موشکها مدتی توسط 5 فروند جنگندۀ سوپر اتاندارد اجاره‏ای و پس از ناکامی و ساقط شدن یک یا دو فروند از این هواپیماها توسط اف14 های ایران، توسط جنگنده‏های میراژ اف1 به سمت کشتی‏ها باری و نفتکش ایران شلیک می‏شدند تا فشار اقتصادی ناشی از قطع یا کاهش درآمدهای نفتی را بر ایران تحمیل نمایند.

تصویر
میراژ اف1 عراقی، اندکی پس از شلیک موشک اگزوسه

بین سالهای 1978 تا 1988 (برابر 1366 تا 1367)، ایرانی ها تعداد 100 فروند موشک C-801 و هشت پرتابگر آن را از جمهوری خلق چین خریداری کردند. تا سال 1994، تعداد موشکهای C-801 خریداری شدۀ ایران به رقم 200 فروند افزایش یافت و همزمان با خریداری این موشکها، تولید تحت لیسانس موشکها تحت نام پروژۀ تندر در داخل کشور آغاز گردید. در سال 1996، چینی‏ها با همکاری ایران، کار طراحی و تولید گونۀ نوینی از موشک کروز ضدکشتی را با نام کاروس (Karus) آغاز کردند که موشکی بر اساس C-801 یا C-802 بود. در سال 1997، ایرانی‏ها، شلیک دو فروند موشک کروز ضدکشتی چینی C-801 را به صورت هواپرتاب از طریق جنگندۀ F-4E فانتوم آزمایش کردند.

ویژگی‏های موشک ضدکشتی C-801
سازنده: شرکت چینی CHETA
ورود به خدمت: اوایل دهۀ 1990
طول: 5.81 متر
قطر: 36 سانتی متر
طول بالچه ها: 1.18 متر
وزن: 625 کیلوگرم (بدون در نظر گرفتن وزن بوستر)
وزن کلاهک جنگی: 165 کیلوگرم مواد به شدت منفجره (HE)
پیشرانه: راکت سوخت جامد، مجهز به یک بوستر
بیشینه سرعت: زیرصوت (بین 0.8 تا 0.9 ماخ)
برد مؤثر: بین 8 تا 42 کیلومتر
سیستم هدایت پذیری: کنترل خودکار اینرسیایی تا نیمۀ مسیر + آشیانه یابی نهایی به وسیلۀ رادار
احتمال برخورد به هدف: 75 درصد (طبق ادعای چینی‏ها)


موشک ضدکشتی C-802
این موشک در چین با نام Yingji-82 یا YJ-82 یا-82 و در ایران به نام نور (Noor) شناخته می‏گردد و همانند نمونه‏های قبلی به معنی عقاب ضربتی یا Eagle Strike می‏باشد که در ناتو با کد CSS-N-8-Saccade شناسایی می‏شود. این موشک برای اولین به سال 1989 توسط آکادمی تکنولوژی الکترومکانیک هایینگ چین (CHETA) معرفی گردید.

تصویر
موشک ضدکشتی YJ-82 اندکی پس از شلیک از زیردریایی چینی

با توجه به لکۀ کوچک ایجاد شده توسط موشک Yj-82 بر روی صفحات رادار، پرواز پست تا هدف (چیزی حدود 5 تا 7 متر بالای سطح آب) و سیستم قدرتمند مقاومت در برابر اقدامات الکترونیکی سامانۀ هدایت کنندۀ موشک، هدف مورد نظر، امکان اندکی برای رهگیری و مقابله با این موشک دارد. تنها یک پرتاب این موشک، درصد برخوردی بالای 98 درصد را داراست. Yj-82 را می‏توان از طریق هواپیماها، شناورهای دریایی، زیردریایی و پرتابگرهای روی وسایل نقلیۀ در کنار ساحل پرتاب نمود. همانند موشک آمریکایی ضدکشتی هارپون، Yj-82 یکی از بهترین موشکها به شمار می‏رود و C-802 نام صادراتی این موشک است.

موشک ضدکشتی Yingji-82 یا همان C-802، از موشک چینی YJ-8 یا همان C-801 با لحاظ افزایش برد، برگرفته شده است. YJ-82 از نظر ظاهر، شباهت بسیاری با YJ-8دارد و از همان بوستر کمکی در پیشرانه بهره می‏برد و سامانۀ هدایت پذیری آن نیز همانند YJ-8 است. عمده تفاوت بین YJ-82 با C-801 در استفادۀ آن از یک موتور توربوجت پارافین سوز به جای راکت سوخت جامد است. بدین جهت، بدنۀ موشک به نحوی گسترده شده است تا قابلیت ذخیره‏سازی سوخت اضافه را داشته باشد. ماگزیمم برد موشک نیز که در C-801A به سختی به 40 کیلومتر می‏رسید، در YJ-82 به 120 کیلومتر افزایش یافته است.

تصویر
موشک YJ-82 توسط آخرین مدل از شناورهای جنگی ساخت چین حمل می‏گردد

موشک YJ-82 توسط آخرین مدل از شناورهای جنگی ساخت چین حمل می‏گردد که از آن جمله می‏توان به ناوشکن کلاس لوهای (Luhai class) نوع 051 بی (Type 051B) اشاره کرد. همچنین برخی از شناورهای پیشین نیز به نحوی تغییر داده شده‏اند تا قادر به حمل YJ-82 باشند. با توجه به برد افزون‏تر موشک YJ-82 نسبت به YJ-8، با در نظر گرفتن قدرت رادار هوابرد نصب شده درون این موشك، گاهی اوقات این موشك را توسط هلیكوپترها یا برخی هواپیماها حمل كرده تا با كمك رادار درون موشك، هدفیابی انجام گرفته و موشك شلیك گردد.

تصویر
جنگنده بمب افکن چینی JH-7 تا چهار موشک ضدکشتی YJ-82K را حمل و پرتاب می کند

بر پایة برخی گزارشها، ایرانی ها دست كم 60 پرتابگر زمینی موشك YJ-82 یا همان C-802 را به هنگام جنگ سال 1991 خلیج فارس خریداری كردند. گونة هواپرتاب موشك YJ-82 به نام YJ-82K یا C-802K نام‏گذاری شده است. برای مثال یك جنگنده بمب‏افكن JH-7 قادر است تا چهار فروند از این نوع موشكها را حمل نماید. دومین وظیفه‏ای كه برای YJ-82 در نظر گرفته شده است، انجام حملات ساحلی یا زمینی به شكل غیرهدایت شونده علیه اهداف ثابت می‏باشد؛ یعنی چیزی مشابه موشكهای زمین به زمین.

تصویر
موشک ضدکشتی YJ-82K در زیر بال جنگنده بمب افکن JH-7


پلتفرم های پرتاب
* انواع پرتابگرهای ثابت و نیمه ثابت زمینی
* ناوشكن های نوع 051 بی (Luhai class)، نوع 053 اچ 3 (Jingwei-II class) ویژة نیروی دریایی جمهوری خلق چین
* بمب افكن سنگین H-6
* جنگنده بمب افكن JH-7
* جنگنده بمب افكن FC-1 یا همان JF-17
* قایق گشتی هودونگ جهت نیروی دریایی سپاه پاسداران ایران (Houdong FAC)
* بمب افكن تاكتیكی سوخوی24 نیروی هوایی  ایران (مجهز به یك یا دو موشك ضدكشتی مونتاژ ایران به نام نور)
* جنگنده بمب افكن اف-4 ایی فانتوم 2 نیروی هوایی  ایران (مجهز به دو موشك ضدكشتی  به نام نور)

تصویر
بمب افکن سوخوی24، مجهز به موشکهای ضدکشتی از نوع C-802K


گونه های مختلف موشك YJ-82 یا C-802
* YJ-82 یا C-802 : گونه پایه و اصلی
* YJ-82K یا C-802K : گونه هواپرتاب
* YJ-83 یا C-803 : گونه ای كه برد آن به 150 تا 200 كیلومتر و در گونة هواپرتاب تا بیش از 255 كیلومتر افزایش یافته است. (گمان می‏رود فاز نهایی پرواز آن به سمت هدف، با سرعت مافوق صورت انجام می‏پذیرد)
* C-802KD
* KD-88
* Noor : نمونه پیشرفته ای ویژه نیروی دریایی سپاه پاسداران  ایران

تصویرموشك YJ-82 از نظر ظاهری، یعنی بدنه و دریچة مكش هوای مورد نیاز موتور توربوجت، بسیار شبیه به موشك YJ-8 به نظر می‏رسد. موشك دارای بدنه‏ای نازك و دماغه‏ای تخم مرغ شكل است. همچنین دارای 4 بالچة مثلثی شكل در قسمت جلو، چهار بالچة كنترلی كوچكتر و چهار بالچة انتهایی پایداركننده می‏باشد. بالچه‏های پایدار كنندة انتهایی، بر روی قسمت بوستر موشك تعبیه شده‏اند و پس از آنكه بوستر از موشك جدا شد، آنها نیز رها می‏شوند. دریچة مكش هوای ورودی، بین بالچه‏های اصلی و در قسمت زیرین موشك تعبیه شده است و از این منظر، موشك یك كپی كامل از موشك انگلیسی ضدكشتی Sea Eagle محسوب می‏گردد.

هنگامی كه موشك پرتاب می‏گردد، بوستر كه یك راكت سوخت جامد است، در عرض چند ثانیه، سرعت موشك را از صفر به 0.9 ماخ می‏رساند. پس از اتمام سوخت بوستر، قسمت بوستر از بدنة موشك جدا می‏شود و موتور توربوجت موشك شروع به كار می‏نماید. سپس موشک به کمک سامانۀ هدایت پذیری اینرسیایی خلبان خودکار و همچنین ارتفاع سنج رادیویی، با سرعت کروزی در حدود 0.9 ماخ، و ارتفاع پروازی مابین 10 تا 20 متر از سطح دریا (با توجه به وضعیت آب دریا)، به سمت هدف پرواز می‏نماید و این در حالی است که ارتفاع پرواز موشک YJ-81 یا همان C-801 چیزی مابین 20 تا 30 متری سطح دریاست و از این نظر، توسط رادار کشتی‏های جنگی به آسانی قابل ردگیری است.

تصویر
بوستر موشک C-801، اندک مدتی پس از پرتاب، از بدنۀ اصلی موشک جدا می‏گردد

هنگامی که پرواز موشک به سمت هدف وارد آخرین فاز خود می‏گردد، سیستم هدایت پذیری موشک از اینرسیایی، به سامانۀ هدفیاب راداری منتقل می‏شود. با اولین قفل راداری، YJ-82 همانند موشک اگزوسه، در چند کیلومتری نزدیک به هدف، ارتفاع پروازی خود را به چیزی مابین 3 تا 5 متری سطح دریا کاهش می‏دهد و این مقدار در C-801، چیزی در حدود 5 تا 7 متر می‏باشد. موشک در فاز نهایی رسیدن به هدف، امکان دارد با انجام مانورهایی، به هدفی بسیار مشکل برای سیستم‏های دفاعی کشتی دشمن تبدیل گردد. هنگامی که موشک به فاصلۀ بسیار اندکی از هدف رسید، جهت وارد ساختن ماگزیمم خسارت، در ارتفاع سطح دریا به سمت هدف مورد نظر خود شیرجه می‏زند. در ششمین نمایشگاه هوایی ژوهای در چین که در اواخر سال 2006 برگزار گردید، شرکت سازندۀ موشک YJ-82 اظهار داشت که بر روی سیستم نزدیک شدن به هدف از نوع pop-up (افزایش یکباره ارتفاع در نزدیکی هدف) و همچنین تعیین مسیر دقیق پرواز به وسیلۀ نقاط از پیش تعیین شده (Checkpoint)، در حال کار و تحقیق هستند.

همانطور که دانستیم، هدایت پذیری موشک تا اواسط مسیر پرواز، به وسیلۀ سیستم اینرسیایی انجام می‏پذیرد و پس از آن، سیستم رادار درونی موشک به کار می‏افتد و موشک را هدایت می‏نماید. به هنگام هدایت پذیری اینرسیایی، موشک YJ-82 از یک ارتفاع سنج رادیویی جهت استفاده توسط سامانۀ خلبان خودکار موشک بهره می‏برد. فاز نهایی هدایت راداری موشک توسط سیستم تک پالس (monopulse) با در نظر گرفتن مقاومت بالا در برابر اغتشاشات الکترونیکی، انجام می‏پذیرد. سیستم دقیق ارتفاع سنج رادیویی، این امکان را مهیا می‏سازد تا موشک در کمترین ارتفاع ممکن از سطح دریا، یعنی چیزی بین 20 تا 30 متر، پرواز نماید.

موشک YJ-82 از سرجنگی به وزن 165 کیلوگرم مجهز به زره مقاوم، با قابلیت انفجاری ترکشی ضد نفر و با تکیه بر انرژی جنبشی حاصل از برخورد جهت سوراخ کردن و نفوذ به درون بدنۀ کشتی بهره می‏برد. به جز اینها، درصد امکان برخورد YJ-82 به هدف، بسیار بیشتر از موشک نسل قبل YJ-81 و YJ-8 می‏باشد.


کاربران موشک C-802 یا YJ-82
* نیروی دریایی بنگلادش
* نیروی دریایی اندونزی: بر روی شناور تندروی FPB 56 Nav 5 که تحت لیسانس از روی ناوچۀ آلمانی آلباتروس (Albatross) تولید شده است.
* نیروی دریایی پاکستان: گزارش شده است که پاکستانی‏ها تعداد بسیار زیادی از این موشکها را تحت لیسانس در داخل کشورشان خریداری و مونتاژ کرده‏اند.
* نیروی دریایی میانمار (برمه)
* نیروی دریایی تایلند: این نیرو، با از رده خارج ساختن موشکهای قدیمی C-801 یا YJ-81، کار تجهیز ناوچه های موشک انداز نوع 053 اچ تی (Type 053HT) خود به موشکهای YJ-82 را آغاز کرده است.
 حزب الله لبنان: این نیرو، همانند سایر جنگ افزارهایش، تعدادی موشک ضدکشتی را از حکومت اسلامی ایران دریافت کرده است.
* جمهوری  اسلامی ایران: بر طبق تصاویر ماهواره‏ای پنتاگون و همچنین برخی گزارشها، ایرانی‏ها تعداد 60 فروند موشک ضدکشتی YJ-82 در پرتابگرهایی در ساحل جزیره قشم مستقر ساخته‏اند

تصویر
بر طبق تصاویر ماهواره‏ای پنتاگون و همچنین برخی گزارشها، ایرانی‏ها تعداد 60 فروند موشک ضدکشتی YJ-82 در پرتابگرهایی در ساحل جزیره قشم مستقر ساخته‏اند


تصویر
چینی‏ها تعداد 15 فروند شناور گشتی هودونگ (Houdong FAC) مجهز به موشکهای YJ-82 را در اختیار نیروی دریایی سپاه پاسداران  ایران قرار داده‏اند

موشک نور
نور، موشک برد بلند ضدکشتی C-802 چینی است که توسط ایرانی ها بهینه سازی شده و تولید می‏شود. این موشک به جای موتور توربوجت چینی، از موتور ایرانی طلوع-4 یا Toloue-4 بهره می‏برد که قادر است توانی برابر 3.7 کیلونیوتن را در 29500 دور در دقیقه تولید کند. نور 200 کیلومتر برد دارد. گزارش شده است که موشک نور، بدون نیاز به رادار دید در افق یا Over-The-Horizon-Targeting (به اختصار رادار OTHT) قادر است به مسافتهای دورتری نیز دست یابد. در مسافتهای دور، به علت انحنای طبیعی کرۀ زمین، بدون رادار دید در افق، امکان دست یابی به هدف مورد نظر وجود ندارد.

تصویر
موشک نور در جریان رژه ای نظامی در تهران به نمایش گذاشته شده است

موتور توربوجت پیشرفته و بسیار کم مصرف طلوع4 یکی از نخستین تولیدات ایرانی ها در زمینۀ موتورهای جت به شمار می‏رود. ادعا شده است که موتور مینی جت طلوع4 در شرکت صنایع هواپیمایی ایران (IACI) طراحی و ساخته شده است. این موتور بر اساس مهندسی معکوس از یک طرح فرانسوی بدست آمده است. امروزه بسیاری بر این عقیده اند که موشک ضدکشتی C-802 مونتاژ ایران که Noor نامیده می‏شود، و همچنین مدلی از هواپیماهای بدون سرنشین یا UAV ساخت ایران به این موتور مجهز شده‏اند. موتور مینی جت طلوع-4 دارای محور سه مرحله ای و طول 1.3 متر است.تصویر
رزمناو اسرائیلی Hanit و خسارات ناشی از برخورد موشک (های) C-802 (و یا شاید C-701)تصویررزمناو اسرائیلی Hanit از سامانه‏های بسیار پیچیده و پیشرفتۀ چندلایۀ دفاع ضد موشکی بهره می‏برد: یک توپ فالانکس (Phalanx CIWS)، موشکهای ضدموشک باراک (Barak)، فریبنده‏های Chaff و سیستم اقدام متقابل الکترونیکی. به طور منطقی این مجموعه می‏بایستی قادر به مقابله با یک موشک ضدکشتی نظیر YJ-82 باشد، اما با توجه به گزارش ارتش اسرائیل، به هنگام برخورد C-802، این سیستم‏ها به دلایل زیر ناتوان بودند:
* هیچگونه اطلاعاتی دال بر مجهز بودن حزب الله لبنان به چنین موشکی وجود نداشت؛
* با توجه به اینکه حزب الله لبنان نیروی هوایی در اختیار نداشت، ناویان Hanit سیستم ضدموشک کشتی را غیرفعال کرده بودند، زیرا با حضور گسترده و عملیاتهای پی در پی نیروی هوایی اسرائیل در نزدیکی رزمناو یاد شده، این امکان وجود داشت که سیستم دفاع هوایی ناو به طور تصادفی فعال شده و با شلیک اشتباه، باعث سرنگون شدن هواپیمای خودی گردد. با این حال کشتی یاد شده پیشتر به سیستم شناسایی دوست از دشمن مجهز شده بود (IFF) و امکان شلیک اشتباه به سمت هواپیماهای خودی را نداشت.

بهینه سازی ها
بیشتر بهینه سازی های انجام شده بر روی موشکهای C-802، به درخواست دولت چین انجام نگرفته بلکه این امر توسط شرکت سازندۀ چینی و سایر تولید کنندگان صورت پذیرفته و عمدۀ این بهینه سازی ها بر روی بهبود سیستم هدایت پذیری موشک متمرکز بوده است.

ارتفاع سنج
رادار ارتفاع سنج موشک را می توان با نمونۀ جدیدتر ارتفاع سنج لیزری جایگزین نمود که این سامانۀ جدید، امکان شناسایی موشک توسط سیستم‏های الکترونیکی دشمن را کم می‏کند. این سامانۀ جدید را می توان بر روی تمامی موشکهای ضدکشتی خانوادۀ YJ نصب نمود.

جستجوگرها
یکی از اولین بهینه سازی های موشک، نصب و یکپارچه سازی سامانۀ گرمایاب (infrared) به قسمت جستجوگر هدف آن است که بدین ترتیب، موشک به سیستم هدایت پذیری دوگانه مجهز شده و بسیار شبیه به موشک تایوانی Hsiung Feng II می‏گردد. سامانۀ تصویرساز جستجوگر گرمایاب و یک سامانۀ جستجوگر تلویزیونی شبیه به نوعی در موشک ضدکشتی C-701 به کار گرفته شده است، در آیندۀ نزدیک در دسترس خواهند بود. تکنولوژی سیستم تصویرسازی بر اساس گرما یا imaging infrared، از موشکهای هوا به هوای چینی برگرفته شده است. این سه نوع تصویرسازی گرمایی را می توان جایگزین رادار اولیۀ جستجوگر موشک نمود و این کار را می توان به راحتی به جای کارخانجات نظامی، در پایگاههای دریایی انجام داد.

تصویر
موشک قدرتمند ضدکشتی تایوانی Hsiung Feng II

از آنجا که سامانۀ جستجوگر تصویرساز گرمایی و جستجوگر تلویزیونی، به میزان قابل توجهی کوچکتر از رادار جستجوگر اولیۀ موشک می‏باشند، شرکت سازنده، از امتیاز فضای بیشتر جهت نصب و ترکیب انواع گوناگونی از جستجوگرها نظیر راداری، تصویرسازی گرمایی، تلویزیونی- تصویرسازی گرمایی، دو بانده (گرمایاب و تصویرساز گرمایی)، تلویزیونی- گرمایاب خواهد داشت؛ ضمن اینکه نصب این مجموعه از سامانه های گوناگون هدایت پذیری، در پایگاههای نیروی دریایی امکان پذیر است. بر طبق اظهارات سخنگوی جدید کارخانۀ سازنده، به دلیل بروز برخی مشکلات، در سه ماهه آخر سال 2006 هیچ سفارشی برای دریافت مجموعۀ جستجوگرهای دوگانۀ راداری و گرمایاب دریافت نشده است.

ارتباط داده ای
ارتباط داده ای، رابطۀ مستقیمی با جستجوگر راداری و یا سیستم دوگانۀ رادار و گرمایاب نصب شده در موشک C-802 دارد که به موشک، توانایی شناسایی و دریافت اطلاعات هدف را می بخشد و این اطلاعات مربوط به هدف را می توان از طریق هواپیما به موشک انتقال داد و این امر به تازگی در حال تبدیل شدن به یک استاندارد در هدایت پذیری موشک است. اولین شلیک موفقیت آمیز موشک C-802 به وسیلۀ ارتباط داده ای، توسط قایق پرندۀ Harbin SH-5 (هواپیمای دریانشین ضد زیردریایی نیروی دریایی چین، کپی شده از روی ایلوشین28 روسی) که مجهز به راداری ساخت بریتانیا بود، صورت پذیرفت و اندکی بعد، به وسیلۀ هواپیمای گشت دریایی Y-8 (هواپیمایی کپی شده از روی آنتونوف12 روسی با نام دیگر Yun-8) که رادار ساخت کانادای Litton بر روی آن نصب بود، انجام گرفت.

تصویر
قایق پرندۀ Harbin SH-5 مجهز به راداری ساخت بریتانیا، ویژۀ عملیات ضد زیردریایی و نجات

این سامانۀ ارتباط داده ای، در اصل برای موشک جدید YJ-83 یا C-803 (جانشین YJ-82 یا C-802) طراحی و ساخته شده بود؛ موشکی که در واقع برگرفته شده از گونۀ بهینه شدۀ موشک YJ-82 / C-802 است. با توجه به به کارگیری ارتباط داده ای با جستجوگر رادار درون موشک، یک ارتباط داده ای جدیدتر که با هر سه نوع جستجوگر موجود برای موشکهای سری YJ سازگار باشد، با موفقیت کامل طراحی شده است که موشک را قادر می‏سازد تا خدمۀ پرتاب کنندۀ موشک که یک هواپیما، هلیکوپتر یا کشتی جنگی می‏تواند باشد، با توجه به تصویرسازی بدست آمده از طریق جستجوگر گرمایی، می توانند تصویر حاصل را به وسیلۀ نمایشگر تلویزیونی یا نمایشگر تصویرسازی گرمایی مشاهده نمایند و بنابراین اهداف مهمتر و پراهمیت تر را جهت اصابت موشک انتخاب نمایند، درست همانند وضعیتی که خلبان جنگندۀ آمریکایی A-10 برای شلیک موشکهای هوا به زمین ماوریک (AGM-65) برای انتخاب اهداف مهمتر در جریان جنگ سال 1991 خلیج فارس (عملیات طوفان صحرا) در اختیار داشت.

قابلیت پرتاب زمینی موشک، یک برتری بزرگ برای حالتی است که اهداف متحرک روی زمین، می توانند وارد کارزار شده و باعث دردسر شوند. البته این برای هنگامی است که موشک به سامانۀ جستجوگر تلویزیونی و تصویرساز گرمایی مجهز است، نه جستجوگر راداری. از آنجایی که ارتباط داده ای تنها با جستجوگر راداری می تواند مرتبط شود، در نوع جدیدتر طراحی شدۀ سامانۀ ارتباط داده ای، این امکان وجود دارد تا کاربر موشک، حتا پس از پرتاب، مسیر موشک را تغییر داده و هدف دیگری را انتخاب نمایند. با این وجود هنوز هیچ مدرکی دال بر اینکه کاربر موشک بتواند از طریق ارتباط داده ای، همانند موشک ضدکشتی هارپون، فاز نهایی اصابت موشک را کنترل نماید، وجود ندارد. سامانۀ جدیدتر طراحی شدۀ ارتباط داده ای، تفاوتهای بسیاری با جستجوگر راداری مرتبط شده با ارتباط داده ای نوع قدیمی، از نظر سخت افزار الکترونیکی و برنامه های نرم افزاری دارد.

ریل پرتاب موشک
برای گونۀ هواپرتاب موشک، یک ریل منطبق با سیستم بین المللی ویژۀ موشک C-802 طراحی شده است که به طرز قابل توجهی، از زمان مورد نیاز بارگذاری و نصب موشک در پرندۀ مورد نظر می کاهد. به جز این، با استفاده از این ریل استاندارد جدید، می توان هر هواپیمای چینی را به موشکهای ضدکشتی YJ-82K یا KD-88 مجهز نمود:

تصویر


محتویات
برای گونه های سطح پرتاب، چینی ها یک پرتابگر جدید حاوی مخزن موشک را طراحی کرده اند که اجازه می‏دهد موشکهای سری YJ-8 یعنی C-801 و C-802 و موشک ضد زیردریایی CY-1 درون این مخزن استاندارد موشک بارگذاری شوند.

مکان یابی جهانی از طریق ماهواره
با آخرین بهینه‏سازی انجام شده، هر دو سیستم هدایت پذیری به وسیلۀ مکان‏یاب جهانی GPS آمریکایی و GLONASS روسی ترکیب شده‏اند. گزارشهای موجود حاکی از آن هستند که این تکنولوژی چینی‏ها با استفاده از تکنولوژی آمریکایی بمب های عمل نکردۀ هوشمند JDAM که در جریان جنگ ناتو با یوگوسلاوی سابق مورد استفاده قرار گرفتند، بدست آمده است. سیستم هدایت پذیری GPS/GLONASS را همچنین می‏توان با سایر سامانه‏های هدایت‏پذیری یا به طور مستقل مورد استفاده قرار داد. هنگامی که ترکیب جستجوگرها در ماموریتی ضدکشتی مدنظر باشد، سامانه مکان‏یابی جهانی، شاخص‏های پروازی را بهبود می‏بخشد، باعث بهینگی مصرف سوخت موشک می‏شود، و بنابراین برد موشک را افزایش می‏دهد و برای پرتابهای زمینی که همراه با نقشه‏های دیجیتال از سطح زمین باشد، بسیار مقرون به صرفه‏تر از سیستم راداری ویژۀ پرواز در ارتفاع پست (terrain-following radar) از کار در می آید. (با توجه به اینکه ارتفاع پرواز موشک به هنگام استفاده از رادار پرواز در ارتفاع پست، پیشتر باید در اختیار بوده و در حافظۀ کامپیوتر رادار قرار گرفته باشد)

به هر صورت به دلایل مالی، تنها مجموعۀ جدید طراحی شدۀ «پرتابگر / مخزن موشک» بهینه سازی گردید و سیستم ارتباط داده ای مرتبط با سیستم هدایت‏پذیری رادار جستجوگر و همچنین سیستم هدایت پذیری مرتبط با رادار و سیستم گرمایاب تنها به خدمت ارتش جمهوری خلق چین درآمده است و با وجود تلاشهای فراوان کارخانۀ سازنده، تاکنون هیچ مشتری خارجی برای گونۀ بهینه سازی شدۀ موشک C-802 پیدا نشده است.

موشک C-802A
در جریان نمایشگاه هوایی ژوهای که در اواخر اکتبر و اوایل نوامبر سال 2006 برگزار گردید، گونۀ پیشرفته شده ای از موشک C-802 به نمایش گذاشته شد. اندازۀ این موشک پیشرفته مشابه همان C-802 استاندارد بود اما برد آن بنا به ادعای سازنده به 180 کیلومتر رسیده بود. سایر اطلاعات موجود دربارۀ این موشک جدید، بسیار محدود هستند و تنها مشخص شده که این موشک، با جستجوگر راداری، وارد خدمت در ارتش چین گشته است.

موشک YJ-83 یا C-803
چینی ها موشک ضدکشتی جدید YJ-83 یا C-803 را بر اساس همان موشک قدیمی YJ-82 طراحی کرده اند. سرطراح ارشد موشک، که همان طراح موشک YJ-85 است که آخرین نسل از موشکهای سری YJ محسوب می‏گردد، آقای هانگ رویزانگ (Huang Ruisong ) نام دارد و کسی است که توانسته پس از بازنشستگی آقای لیانگ شونی (Liang Shounie )، با موفقیت جای وی را پر نماید.

تصویر
اولین نمایش عمومی موشکهای جدید YJ-83 در تلویزیون دولتی چین

موشک جدید YJ-83 اگرچه از یک موتور توربوجت جهت پیشرانش بهره می‏برد، اما در فاز نهایی، به سرعت مافوق صوتی بیش از 1.3 ماخ دست پیدا می‏کند و برد عملیاتی آن، فراتر از 255 کیلومتر به هنگام پرتاب هوایی و 150 تا 200 کیلومتر به هنگام پرتاب سطحی اعلام شده است. مدل اولیۀ موشک ضدکشتی YJ-83 برای نخستین بار در جریان رژه روز ملی سال 1999 به نمایش عموم گذاشته شد و تنها به یک جستجوگر راداری مجهز بود. جستجوگرهای بهبود یافتۀ ویژۀ YJ-82 یا C-802 نیز همچنان برای YJ-83/C-803 قابل استفاده هستند، اما هنوز به درستی مشخص نیست که چینی ها این نوع جستجوگرهای بهینه شدۀ C-802 را برای C-803 نیز انتخاب کرده اند یا نه. مجموعۀ پرتابگر / مخزن موشک که برای موشکهای جدیدی نظیر C-802 و C-803 طراحی گشته بود، همچنین قادر است انواع قدیمی موشکهای ضدکشتی نظیر موشک ضد زیردریایی CY-1 را نیز حمل و پرتاب کند.

یک آنتن ویژۀ ارتباطات داده ای نیز بر روی موشک جاسازی شده است تا جستجوگر موشک قادر باشد به هنگام پرواز موشک در میانه های مسیر، اطلاعات هدف یا هدفها را از طریق پایگاههای دیده بانی دریایی نظیر هواپیماهایی چون قایق پرندۀ Harbin SH-5، هواپیمای گشت دریایی Y-8X و هلیکوپترهای نظیر Z-8 و Z-9 دریافت نماید و این ویژگی، به یک شاخص استاندارد برای تمامی موشکهای ضدکشتی در حال تولید تبدیل شده است.

تصویر
بمب افکن سنگین H-6G قادر است تا 4 موشک ضدکشتی YJ-83K را حمل و پرتاب نماید

بر خلاف اینکه جستجوگرهای بهینه سازی شدۀ نصب شده بر روی موشک YJ-82/C802 عینن بر روی موشک جدید YJ-83/C-803 نصب شده‏اند، سیستم ارتباط داده ای جدیدی ویژۀ YJ-82/C-803 طراحی و ساخته شده است و بنابراین این سیستم ارتباط داده ای، به عنوان آخرین بهینه سازی این سامانه، بر روی موشکهای از قبل ساخته شدۀ YJ-82/C-802 نصب شده‏اند. با تمامی این اوصاف، هنوز به روشنی معلوم نیست که سیستم ارتباط داده ای تنها با جستجوگر راداری انطباق دارد و یا با جستجوگر دوگانۀ راداری و گرمایاب و یا اینکه با تمامی جستجوگرها.

با توجه به سرعت مافوق صوت موشک در فاز نهایی، برای موشک، حالت پرواز ارتفاع پست غیرممکن است و بدین جهت موشکهای جدید C-803، قابلیت پرتاب زمینی علیه اهداف روی زمین نظیر موشک قدیمی C-802 وجود ندارد؛ در عوض موشک C-803 توانایی محدودی در حمله از ساحل به اهدافی در نزدیکی ساحل را دارد. با وجود پیشرفتگی موشک، آیندۀ موشک YJ-83 یا C-803 نامعلوم است، زیرا موشک بسیار پیشرفته تری به نام YJ-12 توسط شرکت چاینا هایینگ الکترومکانیکال تکنالوجی آکادمی  طراحی شده است و سرطراح این موشک جدید، کسی نیست جز آقای هانگ رویزانگ یعنی همان کسی که طراحی YJ-83 یا C-803 را بر عهده داشته است. بنابراین با وجود دسترسی به موشکی بسیار پیشرفته تر، بعید به نظر می‏رسد که موشک YJ-83/C-803 در تعداد زیاد وارد خدمت گردد.

موشک کروز هوا به سطح KD-88
ارتش جمهوری خلق چین، امروزه به موشکهای زمین پرتاب YJ-81 و موشکهای هواپرتاب ضدکشتی KD-88 یا KongDi-88 مجهز است. موشک جدید KD-88 برای نخستین مرتبه در جریان نمایشگاه هوایی ژوهای 2006 به نمایش درآمد و به تاریخ نوامبر 2006 در نشریات معرفی گردید. موشک KD-88 از نظر مفهوم و کارکرد، شباهت بسیاری به موشک آمریکایی SLAM (موشک دورپرتاب ضد اهداف زمینی) دارد و این در حالی است که پایه و اساس طرح موشک، بر اساس یک موشک ضدکشتی است که برای حمله به اهداف زمینی، در آن تغییراتی اعمال شده است.

تصویر
جنگندۀ JH-7A مجهز به موشک KD-88

این موشک قادر است سرجنگی بسیار قدرتی به وزن 165 کیلوگرم را حمل کرده و به سرعتی در حدود 0.9 ماخ دست پیدا کند و فاصله ای در حدود 180 تا 200 کیلومتر را بپیماید. موشک از سیستم ناوبری اینرسیایی، با همراهی ارتباط داده ای جهت تصحیح مسیر، و یک رادار فعال آشیانه یاب جهت هدایت پذیری نهایی بهره می‏برد. ادعا شده که این موشک توانایی حمله به کشتی‏های مستقر در بندرگاهها یا اهداف ثابت روی زمین را داراست. این موشک توسط جنگنده بمب افکن JH-7 و بمب افکن سنگین H-6 حمل و پرتاب می‏شود. برخی از بهینه سازی و توسعۀ موشک KD-88 احتمال دارد استفاده از سیستم مکان یاب جهانی GPS، هدفیابی تلویزیونی و استفاده از یک رادار غیرفعال (بدون اثرات ردیابی توسط دشمن) جهت افزایش دقت برخورد باشد.


موشکهای ضدکشتی و موفقیت اندک در جنگها
موشک فرانسوی ضدکشتی اگزوسه موفقیت اندکی در جنگها داشته است. در جنگ سال 1982 فالکلند، مابین بریتانیا و آرژانتین، آرژانتینی ها با به کارگیری جنگنده های سوپر اتاندارد و موشکهای اگزوسه، تنها یک موفقیت کسب نمودند و آن، هدف قرار دادن ناو شفیلد نیروی دریایی انگلیس بود؛ مابقی موشکهای اگزوسه پرتابی به هدر رفتند.

تصویر
ناو شفیلد انگلیس، اندكی پس از اصابت موشك ضدكشتی اگزوسه آرژانتینی (جنگ 1982 فالكلند)


تصویر
جنگندهء سوپر اتاندارد آرژانتینی در حال شلیك موشك ضدكشتی اگزوسه (جنگ 1982 فالكلند)

هنگامی که موشک YJ-8 / C-801 طراحی و ساخته شد، چینی ها برای به خدمت گیری این موشک، دست به انجام یک سری آزمایشات زدند تا میزان دقت موشک در برخورد به اهداف را بسنجند. در یکی از این آزمایشات از جنگندۀ ضعیف چینی Q-5B Fantan استفاده گردید اما موفقیتی حاصل نشد و با توجه به بروز برخی مشکلات جدی در رفع عیوب این جنگنده و یا تطبیق موشک با این جنگنده، نیروی دریایی جمهوری خلق چین بر آن شد تا اولین سری از موشک جدید خود را که YJ-8 نامیده می‏شد، بر روی یک قایق گشت تندروی دریایی نصب نماید.

تصویر
جنگندۀ ضعیف Q-5B Fantan در انجام آزمایشات پرتابی موشک YJ-8 ناتوان از کار درآمد

نخستین آزمایش پرتاب از طریق قایق تندرو که در سال 1984 انجام گرفت با شکست مواجه گردید و دو موشک از سه موشک پرتابی به هدر رفتند. اطمینان پذیری بسیار ضعیف (کیفیت پائین سیستم‏های الکترونیک) یکی از اجزاء موشک YJ-8 دلیل این ناکامی اعلام شد. موشک رفع عیب شده دوباره به سال 1985 مورد آزمایش قرار گرفت و توانست هر شش هدف خود را مورد اصابت قرار دهد؛ هرچند که چینی ها هیچگاه جزئیات این آزمایشات را اعلام نکردند ولی اطمینان پذیری جنگی موشکهای سری YJ هنوز در پردۀ ابهام قرار دارد. با توجه به ناکامی موشکهای پرتابی اگزوسه در جنگ سال 1982 فالکلند و همچنین جنگ سالهای 1980 تا 1988 ایران و عراق، که موشکهای پرتابی عراقی ها، اغلب به هدر می رفتند و یا با اقدامات نرم و سخت افزاری نیروی دریایی ایران، هدف خود را گم می نمودند، باید در توانمندی کپی موشک اگزوسه، یعنی YJ-8 تردیدهای جدی نمود.

تصویر
کارشناسان چینی، پس از ناکامی جنگندۀ Q-5، موشک YJ-8 را جهت آزمایشات پرتابی بر روی یک قایق تندروی گشت دریایی نصب می کنند

به تاریخ 1987، یک فروند میراژ اف1 عراقی، یک (بنا بر برخی گزارشها دو) موشک اگزوسه را به سمت ناو آمریکایی یو اس اس استارک شلیک کرد و باعث خسارت شدید مالی و انسانی در این ناو گردید. گفته می‏شود ناو در حالت آماده‏باش جنگی نبوده و سیستم‏های دفاعی آن خاموش بوده‏‏اند.

تصویر
ناو یو اس اس استارک (روز بعد از اصابت موشک اگزوسه)

.

 

آخرین ویرایش: پنجشنبه 5 دی 1387 08:24 ب.ظ
دیدگاه ها ()
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

درباره وبلاگ


  • نیروی هوایی ایران موشك كروز شهاب 3 موشك های ضد كشتی بم اتمی موشك ساحل به در یا هلی كوپتر و ناو های جنگی واسلحه و تانك و اف14 واف 16 و اف 22 و اف 35 و..میگ 31 و میگ 29 و ..

نویسندگان

  • صمد(357)

    علیرضا(12)