تبلیغات
نیروی هوایی ایران (iranianairforce) - اخبار ۳/۱۱/۸۶

اخبار ۳/۱۱/۸۶

چهارشنبه 3 بهمن 1386 07:01 ق.ظ   نویسنده : صمد      نمایشگاه توانمندی‌های سازمان جغرافیایی وزارت دفاع صبح روز سه‌شنبه با حضور هیات رییسه مجلس شورای اسلامی و وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در مجلس شورای اسلامی افتتاح شد.

سردار نجار، وزیر دفاع در آیین افتتاح این نمایشگاه با اشاره به تحولات صورت گرفته در دو سال گذشته در تحقق فناوری برتر و تولید داده‌های جغرافیایی، دستیابی به نقشه‌های دریایی، جمع آوری اطلاعات فیزیك و شیمی آب و تعیین جنس بستر كه امكان نشستن زیردریایی و تمام زیر سطحی‌های كشور را در كف دریا محقق می‌سازد و نیز دستیابی به جریان سنجی دریاها كه پیش از این در انحصار كشورهای غربی بود را گام مهمی در توسعه صنعت جغرافیایی، نقشه‌برداری، دریانوردی و برخوردار از اثر بازدارندگی در پدافند غیر عامل كشور ارزیابی كرد.

وی با بیان این‌كه از نیمه دوم سال ‌٨٥ سازمان جغرافیایی وزارت دفاع قادر به اخذ سیستم تصاویر پردازش سه بعدی با قدرت تفكیكی ‌٥/٢ متری شده است، افزود: تهیه محصولات مشتقات این تصاویر علی‌رغم تحریم‌ها آغاز شده است كه تولید نقشه‌های رقومی سه بعدی ‌١:10/‌٠٠٠ درون مرزی و ‌١:25/‌٠٠٠ برون مرزی از نتایج آن به شمار می‌رود.

وزیر دفاع گفت: نقشه‌های ناوبری هوایی TPC&ONC با دقت و سرعت بالا برای نخستین بار در خاورمیانه به عنوان اولین محصول از خط تولید جدید تصاویر سه بعدی ماهواره‌ای با قدرت تفكیك ‌٥/٢ متر می‌باشد.

وزیر دفاع با اعلام واگذاری رایگان تصاویر ماهواره‌ای ایستگاه فضایی سپهر به دانشجویان و پروژه‌های تحقیقاتی آنان اظهار داشت: دانشجویان قبلا برای تامین نیاز خودبه سایت‌های اینترنتی مراجعه می‌كردند كه علاوه بر پرداخت هزینه‌های گزاف، اطلاعاتی از كشور نیز در اختیار سایت‌های بیگانه قرار می‌گرفت.

وزیر دفاع در پایان با اعلام تولید سامانه GIS در سازمان جغرافیایی وزارت دفاع گفت: با بانك اطلاعاتی غنی از تصاویر ماهواره‌یی و عكس‌های هوایی رقومی و انواع نقشه‌های بزرگ مقیاس و متوسط مقیاس این سامانه در مدیریت و تصمیم‌گیری‌های استراتژیك مدیران اجرایی كشور نقش موثر و هوشمندانه ایفا می‌كند واین دستاوردها از بركات انقلاب اسلامی است

رومانی به عنوان پشتیبان بخش‌هایی از سپر موشکی اروپا انتخاب شد

با وجود تهدیدات روسیه و مخالفت بسیاری از کشورهای جهان با طرح راه‌اندازی سپر موشکی امریکا در اروپا این کشور با خیالی آسوده به دنبال گسترش این برنامه است. در همین جهت و طی مذاکرات مقامات نظامی این کشور با مقامات نظامی رومانی، این کشور به عنوان پشتیبان سپر موشکی اروپا که در دو کشور جمهوری چک و لهستان پایه نهاده شده است، برگزیده شد. ا


ین امر که تا حدود زیادی مورد موافقت مقامات رومانی نیز قرار گرفته است، علاوه بر همراه شدن رومانی در برنامه‌ی سپر موشکی و تامین امنیت احتمالی این کشور در زمان خطر، همراهی این کشور با ناتو را نیز در بر خواهد داشت.


مقامات امریکایی از قطعی شدن این خبر در ماه آوریل خبر دادند. با افزوده شدن رومانی که در یک منطقه‌ی استراتژیک در میانه‌ی اروپا واقع شده است، تعداد موشک‌های مدافع امریکا در اروپا در لحظه به 10 فروند خواهد رسید.


منبع: www.afp.org


افزایش سفارش های یوروكوپتر | اخبار هوا فضا

شركت بالگردسازی یوروكوپتر، شعبه گروه اروپایی صنایع هوایی و فضایی EADS اعلام كرد، در سال 2007 سفارش‌های شركت 30 درصد نسبت به سال 2006 افزایش داشته است. به گزارش خبرگزاری رویترز، شركت یوروكوپتر، نخستین شركت سازنده بالگردهای غیرنظامی در جهان اعلام كرد، در سال 2007 تعداد 802 فروند بالگرد به ارزش كلی 58/6 میلیارد یورو فروخته است كه این رقم نسبت به سال 2006 میلادی 30 درصد افزایش نشان می‌دهد.

در سال 2006 شركت یوروكوپتر 615 فروند بالگرد به ارزش كلی 9/4 میلیارد یورو را فروخته بود.
شركت یوروكوپتر در سال 2007 تعداد 448 فروند بالگرد اعم از غیرنظامی و نظامی را به مشتریانش تحویل داده است.

www.jamejamonline.ir

 

 

كارشناس ارشد اداره كل سنجش از دور سازمان فضایی ایران گفت: علاقه‌مندان می‌توانند مقالات خود را در زمینه كاربرد فناوری فضایی در مدیریت بلایا و بحران به پست الكترونیكی Disasterseminar@isa.irارسال كنند.

"محمد مربی" افزود: قرار بود كارگاه یك روزه كاربرد فناوری فضایی در مدیریت بلایا و بحران  ۱۵بهمن ماه توسط سازمان فضایی برگزار شود اما به دلایلی برگزاری این كارگاه عملی كه در آن مقاله نیز ارایه می‌شود، به فصل بهار موكول شد.

وی اظهار داشت: در كشور ایران بیش از  ۳۱نوع بلایای طبیعی اتفاق می‌افتد كه زلزله، سیل، طوفان از جمله این موارد است و تلفات بسیاری نیز در پی دارد.

در برخی از موارد، روش‌هایی برای پیشگیری وجود دارد و در برخی مواقع نیز باید تمهیداتی برای كاهش صدمات و خسارات جانی و مالی ناشی از بلایای طبیعی اندیشید كه یكی از این موارد موثر و كمك‌كننده استفاده از تكنولوژی فضایی است كه می‌تواند كارساز باشد.

در همین راستا علاقه‌مندان و متخصصان می‌توانند راهكارهای موثر را از طریق نوشتن مقاله ارایه كنند تا شاید بتوان به صورت عملی از آن بهره برد.

مربی اظهار داشت: به دلیل اهمیت این بحث زمان پایان مهلت ارسال مقالات مشخص نیست و اساتید، دانشجویان و علاقه‌مندان می‌توانند مقالات خود را ارایه كنند.

كارگاه یاد شده در راستای هدف توسعه و بسط فناوری فضایی در سطح تخصصی به منظور ارتقا دانش، آگاهی و استفاده از تجارب و نظرات متخصصین برگزار می‌شود.

محورهای این كارگاه و مقالات شامل "مدیریت بلایا و بحران"، "كاربرد مخابرات ماهواره‌ای هنگام بروز بلایای طبیعی" و "استفاده از سنجش دور در پیش‌بینی امداد و نجات بلایای طبیعی" است.

مخاطبان این كارگاه كسانی هستند كه با فناوری فضایی در مدیریت بحران كار كرده‌اند و همچنین كسانی كه در بخش، سنجش از دور فضایی و مخابرات ماهواره‌ای نیز فعالیت دارند، می‌توانند در این كارگاه حضور یابند.

www.irna.ir

تقسیم دوباره اروپا | 

آمریكا با طرح استقرار موشك‌های رهگیر در لهستان كه جهتشان به سمت روسیه است، تلاش می‌كند بار دیگر قاره اروپا را به 2 بخش تقسیم كند.

بدتر از آن اینكه،  این كشور در ماه آوریل ساختار جدید سازمان پیمان آتلانتیك شمالی ناتو و اتحادیه اروپا را پیشنهاد خواهد كرد كه به از سر گیری جنگ سرد منجر خواهد شد.این رویارویی در عین اجتناب ناپذیر بودن، بی‌فایده خواهد بود.

ویاچسلاو داچیتچف كه مشاور دیپلماتیك میخاییل گورباچف آخرین رئیس‌جمهوری شوروی سابق است، تأكید می‌كند كه صلح و كامیابی امكان پذیر هستند به شرط اینكه استقلال و وحدت وجود داشته باشد.

وی یادآوری كرد: شرایط اتحاد قاره‌ای در سال 1999 هنگام امضای منشور پاریس مورد بحث و مذاكره قرار گرفت. در اتحاد دوباره آلمان و توقف رویارویی شرق و غرب در اروپا، سران 22 كشور اروپایی به‌علاوه آمریكا و كانادا 21 نوامبر 1990 متنی اساسی برای تأسیس قانون جدید صلح طلبانه در اروپا امضا كردند.

این سند تحت عنوان «منشور پاریس» در دستور كار اروپای جدید قرار گرفت. سران اروپا در این متن تأكید كردند عصر رویارویی و تقسیم در اروپا به سر آمده است و از این پس مناسبات كشورهای این قاره بر اساس احترام و همكاری خواهد بود.آنها متعهد شدند دمكراسی مبتنی بر حقوق بشر و آزادی‌های اساسی، كامیابی حاصل از آزادی اقتصادی و عدالت اجتماعی و امنیت برابر را برای مردمشان فراهم كنند. این متن امكان به وجود آمدن اروپایی باثبات و پررونق را فراهم كرد.

واضح است جنگ سرد، تقسیم اروپا و آلمان را تحكیم می‌بخشید. از سوی دیگر تقسیم آلمان زمینه مناسبی را برای رویارویی شرق و غرب فراهم می‌كرد.

پس از پیمان‌های یالتا و پوتسدام زنجیره‌ای معیوب بدین ترتیب شكل گرفت: جنگ قدرت در اتحاد جماهیر شوروی سابق و آمریكا، جنگ سرد، تقسیم اروپا، اختلاف بر سر ماهیت ملت آلمان و نبود شرایط مناسب توسعه آزاد مردم اروپا.

پس از فروپاشی دیوار برلین یافتن راه حلی برای تأمین منافع آلمانی‌های ساكن در دو سوی دیوار برلین و دیگر كشو‌رهای اروپایی در ژانویه 1990 توانست شرایط را برای پایان یافتن جنگ سرد فراهم كند اما در باره وضعیت بین‌المللی آلمان نمی‌توانستند به توافق دست پیدا كنند. آیا آلمان باید عضو ناتو باقی می‌ماند.

مواضع شوروی سابق و آمریكا در این زمینه مخالف یكدیگر بود. واشنگتن تلاش می‌كرد ساختار ناتو را همان گونه كه هست حفظ كند. حفظ ساختار كنونی ابزار  اصلی سلطه آمریكا بر اروپا به شمار می‌رفت و می‌رود. بدون وجود آلمان، آمریكا عملا وزنه خود را در سیاست اروپا از دست می‌داد.

گورباچف در گفت‌وگو با مارگارت تاچر نخست وزیر وقت انگلیس در هشتم ژوئن 1990 گفت: جورج بوش (پدر) خود را به ناتو نزدیك می‌كند زیرا بدون این اتحاد ضرورت حضور نظامی در اروپا محو می‌شود و در نتیجه نفوذ سیاسی آمریكا بر قاره اروپا به‌طور قابل توجهی كاهش می‌یابد.

وی افزود: آمریكا معتقد است بدون آلمان ساختار ناتو كامل نخواهد بود. وی تأكید می‌كرد بدون ناتو آمریكا در اروپا جایگاهی ندارد.

در طول جنگ سرد، آمریكا 3هدف اصلی را در اروپا دنبال می‌كرد:

-          حفظ حضور آمریكا در اروپا

-           تسلط بر آلمان

-           دور نگه داشتن روسیه از اروپا

پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سابق این اهداف جنبه وسیع تر و كیفیت جدیدی یافت.
-
حفظ و تقویت تسلط آمریكا در اروپا

-     ارتباط دادن ناتو و گسترش جهانی آمریكا، استفاده از نیروهای مسلح و ظرفیت‌های كشورهای عضو ناتو برای دستیابی به اهداف توسعه طلبانه

-           ادامه دادن به نظارت بر سیاست آلمان

-          تضعیف هر چه بیشتر روسیه از نظر ژئوپولیتیك، اقتصادی، نظامی، راهبردی و حفظ این كشور در خارج از اروپا

استقرار پایگاه‌های موشكی آمریكا در نزدیك مرزهای روسیه، سیاست این كشور را در برابر تصمیمی دشوار قرار می‌دهد. سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه به تازگی اعلام كرد:« نمی‌گذاریم كار به رویارویی بكشد

اما در اروپا چه پیش خواهد آمد اگر كرملین مجبور شود میان تسلیم داوطلبانه مقابل واشنگتن یا دادن پاسخی مناسب به آمریكا یكی را انتخاب كند.

كاخ سفید در دفاع از تصمیم خود درباره استقرار این سپر موشكی انعطاف ناپذیر نشان داده است.

 آمریكا تحت هیچ شرایطی از شانس استقرار این سامانه نزدیك مرزهای روسیه و اعمال فشار شدید نظامی بر روسیه صرف‌نظر نخواهد كرد

در چنین شرایطی تعجب برانگیز نخواهد بود كه اخیرا به ویژه از جانب جورج بوش رئیس‌جمهوری آمریكا، احتمال وقوع جنگ جهانی جدید به گوش می‌رسد.

در چنین شرایط بحرانی‌ای  سیاستمداران اروپایی باید امنیت اروپا را در اولویت قرار دهند و تمام تلاش خود را برای پویایی دوباره منشور پاریس انجام دهند. در غیراین‌صورت اروپا احتمالا در معرض اغتشاشاتی سهمگین‌تر از قرن بیستم قرار خواهد گرفت.

www.hamshahrionline.ir

 


امیدواری پنتاگون به توافق با پراگ در خصوص سامانه سپر موشكی

وزارت دفاع آمریكا می‌گوید كه درارتباط با دستیابی به یك توافق با جمهوری چك برای استقرار یك رادار رهگیر موشكی در خاك این كشور به عنوان بخشی از سامانه سپر موشكی آمریكا در اروپا، امیدوار است.

خبرگزاری فرانسه از واشنگتن گزارش داد، "جف موریل" سخنگوی پنتاگون در كنفرانسی مطبوعاتی گفت، مذاكرات با جمهوری چك "به خوبی پیش می‌رود و این توافق نیز احتمالا ظرف چند هفته اینده به‌دست می‌آید".

وی افزود: "ما در آستانه توافق با جمهوری چك هستیم و امیدواریم كه بتوانیم در چند هفته آینده خبری در این خصوص منتشر كنیم."

آمریكا تلاش می‌كند تا در چارچوب استقرار یك سپر موشكی در اروپا، ده پایگاه موشكی در لهستان و رادار رصد موشك در جمهوری چك مستقر كند.

لهستان موافقت خود با این طرح آمریكا را به نوسازی سیستم دفاعی خود از سوی واشنگتن منوط كرده و این درحالی است كه پراگ در این ارتباط امضای قراردادهای نظامی وصنعتی با آمریكا را خواستار شده است.

روسیه به شدت با طرح آمریكا برای استقرار سامانه سپر موشكی در اروپا مخالف است.

www.irna.ir


 

با افتتاح ترمینال جدید opupPic('avia-861103-airport1.jpg')">

فرودگاه دوم بلژیك به ظرفیت 5 میلون مسافر رسید 

افتتاح ترمینال مسافری جدید فرودگاه بلژیك(Charleroi Airport )با مساحتی برابر با 6 زمین فوتبال ظرفیت فرودگاه دوم بلژیك ر ا به 5 میلون مسافر رساند.

دومین فرودگاه این كشور به نام Charleroi Airport كه به Brussels South معروف است ترمینال تازه ای برای سرویس دادن به مسافران ساخته است كه ظرفیت این فرودگاه را به ۵ میلیون مسافر در سال افزایش می دهد.

بر اساس این گزارش شمار مسافران این فرودگاه در ۱۰ سال گذشته ۱۴ برابر شده اند و با وجود آنكه در منطقه ی فرانسوی زبان بلژیك است، نیمی از مسافران آن هلندی زبانهای بلژیك هستند.
گفتنی است كه بزرگی ترمینال تازه
۳۰ هزار مترمربع است كه با ۶ زمین فوتبال برابری می كند و ۲۵ باجه ی كنترل دارد.

دولت بلژیك امیدوار است افزایش ظرفیت فرودگاه كمكی به كاهش نرخ بیكاری در این شهر كند.
هم اكنون برای ترمینال تازه
۱۳۰۰ نفر استخدام می شوند ولی افزایش مسافر بطور كلی باعث افزایش كسب و كار در منطقه خواهد شد.

www.mojnews.com


روسیه هلیکوپتر "می-28" به ونزوئلا صادر می کند |

  opupPic('avia-861103-heli2.jpg')">

"بوریس اسلوسار" مدیر کل "روست ورتالوت" (کارخانه هلی کوپتر سازی روستوف) در مراسم تحویل دو فروند هلی کوپتر "می-28 ان" به وزارت دفاع روسیه اطلاع داد که صدور هلی کوپترهای مذکور به ونزوئلا قرار است در نیمه دوم سال 2009 آغاز شود.

وی گفت: درخواست رسمی از سوی ونزوئلا در دست است اما تا قبل از امضای قرارداد در مورد حجم و تاریخ تحویل آن نمی توان سخن گفت. قصد داریم که در نیمه دوم سال 2009 اولین هلی کوپترهای را تحویل دهیم.

آخرین ویرایش: چهارشنبه 3 بهمن 1386 07:01 ق.ظ
دوشنبه 8 بهمن 1386 09:01 ق.ظ
مطلب خوبی بود به ما هم سر بزن
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

درباره وبلاگ


  • نیروی هوایی ایران موشك كروز شهاب 3 موشك های ضد كشتی بم اتمی موشك ساحل به در یا هلی كوپتر و ناو های جنگی واسلحه و تانك و اف14 واف 16 و اف 22 و اف 35 و..میگ 31 و میگ 29 و ..

نویسندگان

  • صمد(357)

    علیرضا(12)