تبلیغات
نیروی هوایی ایران (iranianairforce) - اخبار هوا فضا ۲/۱۱/۸۶

اخبار هوا فضا ۲/۱۱/۸۶

سه شنبه 2 بهمن 1386 11:01 ق.ظ   نویسنده : صمد      


مدیر آژانس دفاع موشكی آمریكا چهارشنبه ادعا كرد، ایران صنعت موشك‌های دوربرد خود را توسعه داده است و اجرای طرح سپر موشكی می‌تواند اروپا را در برابر تهدیدهای آینده محافظت كند.

هنری اوبرینگ در كنفرانس پراگ درباره امكانات لازم برای شركت‌ها و دانشمندان جمهوری چك به منظور مشاركت در سیستم دفاع موشكی آمریكا گفت: «من معتقدم كه ما باید درباره ایران بسیار نگران باشیم.»

اوبرینگ افزود: «ایران در سال گذشته میلادی پس از روسیه و چین سومین كشور فعال در زمینه آزمایش موشك‌ بود. ایرانیان موشك‌هایی می‌سازند كه دارای بردهای بسیار بالاتر از مقابله احتمالی منطقه‌ای به عنوان مثال با اسراییل است.»

وی پرسید: «چرا آنان امروز موشكی را توسعه می‌دهند كه ممكن است طی سال‌های آینده به برد اروپا نیز برسد؟ آیا ما قصد داریم كنار بنشینیم و اجازه دهیم كه با احتمال تهدیدی در آینده مواجه شویم؟»

مقامات آمریكایی با تكرار این ادعاها سعی دارند كشورهای اروپایی را به پذیرش طرح استقرار سپر موشكی خود در این قاره سبز ترغیب كنند.

این در حالی است كه ایران و كشورهای اروپایی دارای روابط اقتصادی و سیاسی گسترده‌ای هستند و روسیه نیز تلاش واشنگتن برای اسقرار سپر موشكی در مركز و شرق اروپا را تهدیدی علیه خود به بهانه مقابله با نفوذ و قدرت ایران تلقی می‌كند.

آمریكا ان لهستان و جمهوری چك را به پذیرش طرح استقرار رادار و موشك‌های رهگیر ترغیب می‌كند.

کره‌جنوبی از امریکا موشک می‌خرد

مقامات نظامی کره‌جنوبی روز گذشته از مذاکرات خود برای انعقاد قرارداد خرید موشک‌های جدیدی از امریکا خبر دادند. این موشک‌ها که در نوع موشک به هوا و زمین به دریا برای دفاع از مرز این کشور در مقابل تهدیدات احتمالی کره‌شمالی خریداری می‌شود، می‌تواند این کشور را به عنوان یکی دیگر از اعضای سپر موشکی جهانی امریکا مطرح کند.


از آنجا که کره‌شمالی برای امریکا نیز به عنوان یک تهدید به شمار می‌رود، مقامات امریکا آخرین فناوری‌های موشکی خود را در اختیار کره‌جنوبی قرار داده‌اند.


موشک‌های SM-6 مدل‌ چندماموریته‌ی موشک‌های استاندارد به شمار می‌روند که برد بیشتری نسبت به آنها نیز دارند.


کره‌جنوبی در حال حاضر موشک SM-2 امریکا را نیز در اختیار دارد.


از سوی دیگر، کره شمالی اخیرا اعلام کرد آمریکا و کره جنوبی در سال 2007 بیش از دو هزار سورتی پرواز جاسوسی بر فراز خاک این کشور انجام دادند.


کره شمالی بارها سئول و واشنگتن را به جاسوسی هوایی متهم کرده ،اما آنها از اظهارنظر دراین باره خودداری کرده اند.


کره شمالی و جنوبی از لحاظ فنی در وضعیت جنگی با یکدیگر به سر می برند، زیرا جنگ کره(53-1950) با آتش بس بین دو کشور پایان یافت و قرارداد صلح بین آنها امضا نشده است.


هم اکنون 28 هزار نیروی نظامی آمریکا در کره جنوبی مستقرند و از ارتش 680 هزار نفری این کشور در برابر ارتش 1/1 میلیون نفری کره شمالی پشتیبانی می کنند.منبع: www.spacewar.com


خطا در زمان و هدف‌گیری موشک جدید اسرائیل                              

                        

مساحت ایران 1648195 کیلومتر است، اما مساحت رژیم اشغالگر قدس 26323 کیلومتر است که اگر نوار غزه و کرانه غربی را از آن کم کنیم، به 20150 كاهش پیدا می‌کند. معنای آن این است که اگر اسرائیل بتواند صد موشک در یک روز به سوی ایران پرتاب کند و صد شهر را هدف قرار دهد، ایران می‌تواند هزار موشک و با آن، تقریبا نیمی از اسرائیل را در هم بکوبد. از همین رو، موازنه موشکی دو طرف، در پایان به نفع ایران خواهد بود.

پیام تجربه موشکی جدید اسرائیل «اریحا 3» بر پایه آنچه اسرائیلی‌ها گفته‌ا‌ند، متوجه ایران بوده است؛ این موشک بنا به اظهارات اسرائیلی‌ها، قادر به پشت سر گذرادن مسافت 4500 کیلومتر است و می‌تواند هر نقطه‌ای را در ایران هدف قرار دهد.

حال اگر این اظهارات درست باشد، اسرائیلی‌ها چند اشتباه اساسی در ارایه پیام تهدیدآمیز به ایران در حاشیه این تجربه موشکی دارند:

1ـ استراتژی دفاعی ایران در برابر هر گونه حمله احتمالی اسرائیل یا آمریکا به ایران بر این اساس استوار شده است که این دو قادر به حمله موشکی و هوایی به اهدافی در کشورمان هستند. ایران هیچ‌گاه منکر نشده است که آنها قادر به هدفگیری موشکی یا هوایی به داخل کشور هستند.

2ـ فرض اساسی در استراتژی ایران این بوده که اگر اسرائیل موشک‌های دوربرد برای هدفگیری ایران نداشته باشد، آمریکا در سریعترین زمان ممکن، آن را به موشک‌های استراتژیک دوربرد، مسلح خواهد کرد.

3ـ پایانه‌های موشکی استراتژیک بر پایه گستردگی جغرافیایی یک کشور تنظیم و تقسیم می‌شود؛ بنابراین، اسرائیل به صورت اتوماتیک‌وار با محدودیت شدید روبه‌روست. مساحت ایران 1648195 کیلومتر است، اما مساحت رژیم اشغالگر قدس 26323 کیلومتر است که اگر نوار غزه و کرانه غربی را از آن کم کنیم، به 20150 كاهش پیدا می‌کند. معنای آن این است که اگر اسرائیل بتواند صد موشک در یک روز به سوی ایران پرتاب کند و صد شهر را هدف قرار دهد، ایران می‌تواند هزار موشک و با آن، تقریبا نیمی از اسرائیل را در هم بکوبد. از همین رو، موازنه موشکی دو طرف، در پایان به نفع ایران خواهد بود.

4ـ اگر قرارداد «‌دفاعی استراتژیک مشترک ایران و سوریه‌» در صورت حمله به ایران عملیاتی شود، آنگاه ایران نیازی به پرتاب موشک‌های دوربرد از خاکش ندارد و با برد حداکثر 500 کیلومتر و قابلیت انفجاری بسیار بالاتری، اسرائیل آماج حملات موشکی قرار می‌گیرد. این در حالی است که اگر حملات متقابل مقاومت اسلامی از لبنان را در نظر نگیریم، ایران و سوریه به خوبی می‌دانند که حمله به ایران حمله به سوریه و حمله به سوریه، حمله به ایران را در پی دارد و در هر دو حالت، هدف سوم و یا همزمان مقاومت اسلامی در لبنان و فلسطین است. اگر ایران، تدابیر دفاعی مشترک را از پیش تدارک دیده باشد و با همکاری سوریه، سیستم دفاع موشکی را تجهیز كرده باشد، بدون شک، اسرائیل در صورت حمله به ایران، پاسخ‌های کوبنده‌ای دریافت خواهد كرد.

5ـ سایت‌های موشکی ایران بنا بر «‌نظام جنگ‌های نامنظم‌» تدارک دیده شده است. از این رو، نه اسرائیل و نه آمریکا، در یک حمله غافلگیرانه، نمی‌توانند آن را از کار بیندازند، برای همین، نظام دفاع استراتژیک موشکی ایران از قدرت بهینه درازمدتی برخوردار است، به ویژه آن که کشورمان می‌تواند برای هدفگیری اسرائیل، دست‌كم از چهارصد هزار کیلومتر مربع فضای مفید در داخل کشور استفاده کند که از مشخصه کوهستانی و ناهموار برخوردار است.

6ـ ایران در یک دهه اخیر، روی برد موشکی تا سه هزار کیلومتر با دقت و وسواس بسیاری کار کرده است تا از «‌قدرت پیشگیرانه و دفاعی‌» در برابر هر حمله احتمالی اسرائیل برخوردار باشد. اسرائیلی‌ها می‌دانند که با برد 2500 کیلومتر نیز از ایران تحت آتش قرار دارند و هر چه از برد موشک‌ها کاسته شده، بر قدرت انفجاری آنها افزوده شده است. از همین رو، موشک‌های ایرانی از قدرت انفجاری بسیار بالایی برخوردارند.

بر این اساس، به صراحت می‌توان گفت که تجربه موشکی اخیر اسرائیل که در تاریخ 27 دی‌ماه صورت گرفت، هیچ تغییری در«‌موازنه دفاع موشکی ایران‌» ایجاد نمی‌کند و هیچ یک از نظام‌های دفاعی او را بر هم نمی‌زند و تنها پیش‌داوری‌های ایران را که در بند یک آن را برشمردیم، تأیید می‌کند. از این رو، این آزمایش موشکی، در عرصه احتمال رویارویی اسرائیل با ایران، هیچ پیش فرض و نتایج جدیدی را پدید نمی‌آورد و بعید است که این امور از نگاه کارشناسان نظامی اسرائیلی مخفی مانده باشد. به همین دلیل است که گمانه اصلی برای این آزمایش موشکی، بیشتر متوجه ابعاد روانی آن در داخل اسرائیل است، نه فشار روانی بر ایران.

www.tabnak.ir

 


آمریکا درصدد وارد کردن چین به مسابقه تسلیحاتی است

یک کارشناس ارشد مسایل بین المللی تصریح کرد: هدف آمریکا از استقرار سپر دفاع موشکی در منطقه، وارد کردن چین به مسابقه تسلیحاتی است تا این کشور از توسعه اقتصادی منحرف شده و هزینه های آن صرف تجهیزات نظامی شود.

دکتر داوود هرمیداس با تاکید بر اینکه هدف آمریکا از استقرار سپر دفاع موشکی به هیچ وجه کشورهایی چون، ایران و کره شمالی نیست، تصریح کرد: آمریکا می خواهد با منحرف کردن چین از توسعه اقتصادی هزینه های این کشور را صرف تولید تجهیزات نظامی کند و آنها را از دور خارج سازد.
وی در ادامه با اشاره به اینکه سپر دفاع موشکی یک سیستم بازدارنده ای است که IBM را نیز بر هم می زند و کشورها را وارد مسابقه تسلیحاتی می کند، متذکر شد، این اقدام سیستم نظامی گری را بر جهان حاکم می کند که اروپایی ها هم از انجام آن خیلی راضی نخواهند بود.
این استاد دانشگاه درخصوص اظهارات اخیر رییس ستاد نیروهای مسلح روسیه مبنی بر اینکه در صورت لزوم از تسلیحات هسته ای استفاده خواهیم کرد، اظهار داشت: این موضع گیر روسیه یک نوع احیای شرایط افزایش تسلیحاتی به شمار می رود و علیرغم اینکه روسیه از بی خطر بودن این اقدام آگاه است، اما برای کسب امتیازات از آمریکا و یا شریک شدن در این اقدام چنین موضع گیری می کند.
باوند این اقدام را احیای جنگ سرد عنوان کرد و افزود: این اقدام آمریکا سبب می شود که روسیه هم برای تقویت امنیتی خود، دوباره مرزهای غربی اش را آرایش نظامی و هسته ای کند

www.iscanews.ir


بلاروس:

به ایران S-300 نفروخته‌ایم


ایران، پرتاب ماهواره اسرائیل را به تاخیر انداخت

 opupPic('avia-861102-israel.jpg')">

روزنامه صهیونیستی "جروزالم پست" نوشت: پرتاب ماهواره پیشرفته اسرائیل به فضا قرار بود چند ماه پیش انجام شود كه با اخلالگریهای ایران به تعویق افتاد.


پایگاه اینترنتی این منبع صهیونیستی روز سه‌شنبه افزود: ماهواره "تك سار" ساخت صنایع هوا- فضای اسرائیل IAIقرار بود ماه سپتامبر به دنبال پرتاب موفقیت آمیز ماه ژوئن ماهواره اوفك -۷به فضا پرتاب شود.


جروزالم‌پست ادعا كرد: "طبق ارزیابی‌هائی اخیر، ایران از طریق رسانه‌ها از پرتاب این ماهواره مطلع شد و در پی آن تلاش كرد با تحریك گروههای اپوزیسیون هند به ویژه احزاب سیاسی اسلامگرا و كمونیست، دولت این كشور را برای جلوگیری از پرتاب این ماهواره زیر فشار قرار دهد.


تلاشهای تهران برای اخلال در كار پرتاب این ماهواره، موید نگرانی‌های آن از پیشرفت ظرفیتهای اطلاعاتی اسرائیل است.


یك مقام دفاعی غرب گفته است: ایرانیها نگران توانائیهای بالقوه‌ای هستند كه این ماهواره جدید در اختیار اسرائیل قرار خواهد داد به همین دلیل هرچه در توان دارند، انجام می‌دهند تا مانع از پرتاب آن شوند.


اما بر خلاف مخالفت‌های شدید ایران، دولت هند ماه گذشته پیامی به وزارت دفاع اسرائیل فرستاد و حكم تائید پرتاب ماهواره تك‌سار را به آنها ابلاغ كرد.


سرانجام صبح دوشنبه این ماهواره از قله پرتابگر قطبی ماهواره ( (PSLVدر "سریهاریكاتا"ی * هند به فضا پرتاب شد و ظرف دو هفته آینده كار ارسال تصاویر گرفته شده (از تاسیسات هسته‌ای ایران) را به پایگاه زمینی در شهر "یهود" اسرائیل آغاز خواهد كرد.


این ماهواره توانائی آن را دارد كه در همه نوع شرایط اقلیمی تصاویری را از فعالیتهای هسته‌ای ایران به اسرائیل مخابره كند اما سایر انواع ماهواره‌های اسرائیل فاقد این توانائی هستند.


صنایع هوا- فضای اسرائیل ماهواره TECSARرا نخستین ماهواره ساخت تل‌آویو در نوع خود می‌شناسد و آن را در زمره پیشرفته‌ترین سیستم‌های فضائی جهان بر می‌شمرد.


طبق اعلام این سازمان، كار ساخت این ماهواره دهها میلیون دلار هزینه در بر داشته است .


تصمیم برای پرتاب این ماهواره سه سال پیش در جریان دیدار "آموس یارون" مدیر كل وقت وزارت جنگ اسرائیل از هند و در راستای همكاریهای نظامی دهلی - تل‌آویو اتخاذ شد.


طبق این توافقات، قرار است دو ماهواره دیگر هم با همكاری هند و اسراییل به فضا پرتاب شود.


این ماهواره كمتر از ۳۰۰كیلوگرم وزن دارد و قادر است حتی درون ساختمانهائی را نیز كه سقف آنها بتونی نیست، بصورت شفاف عكسبرداری كند.


این ماهواره مجهز به سیستم رادارهای پیشرفته به نام "رادار شیمیائی روزنه‌دار" است.


ماهواره اوفك۷ اسرائیل كه ماه ژوئن به فضا پرتاب شد، دارای دوربین عكسبرداری است .


اسرائیل علاوه بر "تك سار" دارای ماهواره‌های اوفك ۵، اوفك ۷، اروس  ،Bآموس ۱و ۲كه هر دو ماهواره‌های مخابراتی هستند، نیز هست


اولین ماهواره "جی پی اس" 30 ساله شد!


گروه فناوریهای نوین: امروز 21 ژانویه برابر با سالروز پرتاب اولین ماهواره موقعیت یاب "جی پی اس" به مدار زمین است، درحقیقت در 21 ژانویه 1978 آمریکا این ماهواره را به فضا پرتاب کرد.


21 ژانویه 1978 آمریکا اولین ماهواره "جی پی اس" (سیستم جهانی موقعیت یاب) را با عنوان "نواستار-1" (Navstar-1) با اهداف کاملا نظامی به مدار زمین پرتاب کرد.


این ماهواره ها به کاربران "جی پی اس" این امکان را می دهند که موقعیت دقیق وسایل نقلیه زمینی و هواپیماها را تعیین کنند.


پروژه جستجو با "جی پی اس" را وزارت دفاع آمریکا از نخستین سالهای دهه 70 آغاز کرد، اما برای دیدن اولین ماهواره های پرتاب شده به فضا تا پایان این دهه به زمان نیاز بود.


در سال 1983 رونالد ریگان رئیس جمهور وقت آمریکا در پی کشته شدن 269 مسافر پرواز 007 Korean Airlines قول داد که فناوری "جی پی اس" را به صورت رایگان در اختیار عموم قرار دهد.


سری دوم این ماهواره ها از سال 1989 پرتاب شدند به طوری که در سال 1995 تعداد ماهواره های در دسترس، امکان موقعیت یابی با "جی پی اس" را در تمام نقاط کره زمین فراهم می کرد.


در سال 2000 بیل کلینتون رئیس جمهور پیشین آمریکا بر استفاده های عمومی و گسترش نامحدود سیگنالهای "جی پی اس" که دقت موقعیت یابی آنها از 100 متر تا 12 متر بود، تاکید کرد و به این ترتیب با آغاز هزاره نو توسعه "جی پی اس" هر روز توسعه بیشتری یافت و این گستردگی همچنان ادامه دارد.


www.mehrnews.com

 دولت بلاروس اخبار منتشره در رسانه‌های غربی درباره انجام مذاکرات برای فروش موشک‌های زمین به هوای پیشرفته S-300 به ایران را تکذیب کرده‌است.

به گزارش خبرگزاری رویتر از مینسک یک سخنگوی دبیرخانه شورای امنیت ملی بلاروس روز یکشنبه اظهار داشت: «ما از انتشار این اخبار و شایعات کذب متعجب شدیم، اخباری که هیچ پایه و اساسی ندارند». 

وی اضافه کرد: «تاکنون کسی نتوانسته بلاروس را وارد معاملات مشکوک بکند. حرف زدن درباره چنین شایعاتی مضحک است».

وزارت دفاع بلاروس نیز اعلام کرده‌است که تمام موشک‌های روسی اس-۳۰۰ در اختیار سه واحد ویِِژه دفاع هوایی این کشور قرار دارد.

هفته‌نامه بریتانیایی JANE روز پنجشنبه با چاپ خبری به نقل از منابع ناشناس در وزارت دفاع بلاروس مدعی شده‌بود که این کشور در مراحل نهایی عقد قرارداد فروش موشک‌های زمین به هوای S-300 به ایران قرار دارد. بنا به ادعای JANE قرار بود قطعات این موشک‌ها از توسط هواپیماهای بزرگ ترابری به ایران منتقل شده و در آن کشور مونتاژ شوند.

مقام های نظامی روسیه مدعی هستند که سیستم دفاع موشکی «اس ۳۰۰» پیشرفته تر از سیستم موشکی پاتریوت ساخت آمریکا است. به ادعای کارشناسان روس سامانه موشکی اس-۳۰۰ می‌تواند هواپیماها و موشک‌های بالستیک را تا فاصله 150 کیلومتر و در ارتفاع 30 کیلومتری مورد اصابت قرار دهد.

www.aftabnews.ir


آخرین ویرایش: سه شنبه 2 بهمن 1386 11:01 ق.ظ
دیدگاه ها ()
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

درباره وبلاگ


  • نیروی هوایی ایران موشك كروز شهاب 3 موشك های ضد كشتی بم اتمی موشك ساحل به در یا هلی كوپتر و ناو های جنگی واسلحه و تانك و اف14 واف 16 و اف 22 و اف 35 و..میگ 31 و میگ 29 و ..

نویسندگان

  • صمد(357)

    علیرضا(12)